titulní stránka česky english titulní stránka

O okruhu

mapka okruhuKrálovédvorský okruh je původní městský okruh z 50. let, který z větší části vede hustě zastavěnou částí města, z menší části potom okrajem města. Závody se na okruhu přestaly jezdit v první polovině 60. let, ale tradice byla obnovena na konci 90. let uspořádáním závodů v jízdě pravidelnosti historických závodních motocyklů a sidecarů pod názvem O cenu Františka Šťastného, jejichž organizátorem je místní Old Racing Club. Při prvních ročnících byly k vidění i ukázkové jízdy automobilů, od kterých bylo později z bezpečnostních i časově organizačních důvodů upuštěno, a v současnosti můžeme na trati vidět velké množství historických závodních motocyklů i sidecarů.

Trať se nachází v severní části města na mírném jižním svahu. Stoupání a klesání po tomto svahu dodává trati náročnost a atraktivitu.

Závodní stroje jsou zaparkovány v depu v příjemném prostředí. To je závodníky oblíbeno, protože se zde mohou v klidu připravovat na závod a po skončení závodu zase odpočívat.

Od startu vede trať po svahu dolů a přivádí závodníky do hustě zabydlené městské části. Při jejím průjezdu musí závodníci zvládnout několik nepříjemných zatáček a horizontů v prostředí úzké silnice sevřené z obou stran domy. Potom je čeká odpočinek v podobě dlouhého stoupání s několika táhlými zatáčkami, které je zakončeno obrátkou náročnou na techniku jízdy. Následuje průjezd alejí následovaný další technickou zatáčkou. Potom čeká závodníky již jen sjezd do cíle.

Pro snížení rychlosti jsou v místě po startu a před cílem postaveny šikany. Ty také přispívají ke zvýšení již tak dost vysoké technické náročnosti trati.

Ve všech částech trati s výjimkou městské části je snadný přístup pro diváky. Ti mají možnost sledovat závod ve všech technicky náročnějších místech a tím se závod stává divácky atraktivním. Divácky zajímavá je také návštěva depa závodních strojů, kde si mohou zblízka prohlédnout všechny často i unikátní stroje.

Město Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem se nachází na severovýchodě Čech v podhůří Krkonoš. Město založené r. 1270 má bohatou historii doloženou řadou historických památek v městě i blízkém okolí. Proslavilo se mimo jiné i tzv. Rukopisem královédvorským, listinou, která sehrála významnou úlohu ve vývoji českého národa, ale o jejíž pravosti se dodnes vedou spory. Město má také bohatou průmyslovou tradici postavenou především na textilním a strojírenském průmyslu.

Dvůr Králové n. L. se také proslavil světoznámou zoologickou zahradou rozšířenou o safari s volnými výběhy zvěře. Začátkem roku 1998 zde byl otevřen nový pavilón s volnou expozicí ptactva.

Mezi významné památky v okolí Dvora Králové patří:

  • barokní hospitál Kuks s expozicí lékárnického muzea a vynikajícím souborem soch od M. B. Brauna
  • Betlém - komplex soch M. B. Brauna umístěných ve volné přírodě
  • letiště Žireč s možností vyhlídkových letů nad městem a okolím
  • historická pevnost s rozsáhlou sítí podzemních chodeb v Jaroměři - Josefově
  • město Hořice v Podkrkonoší známé svou kamenickou školou, kterou prošla řada významných českých i evropských sochařů - památkou na ně je množství soch po celém městě i v městské galerii
  • středověký hrad Pecka s historickou expozicí
  • Klenotnice - expozice drahokamů a polodrahokamů v Nové Pace
  • Galerie antického umění v Hostinném - rozsáhlá sbírka soch

Dvůr Králové nad Labem může také být výchozím bodem pro cesty do dalších turisticky atraktivních oblastí - Českého ráje se spoustou historických památek i přírodních pozoruhodností, Krkonoš - nejvyššího českého pohoří nebo Orlických hor s krásou horské přírody, ale také pro cestu do Polské republiky přes řadu blízkých hraničních přechodů.

Další informace můžete získat i na stránkách kralovedvorsko.cz,.

Pokud vidíte tento text, Váš prohlížeč je pravděpodobně zastaralý a nepodporuje HTML5, povolením javascriptů může dojít k částečné úpravě vzhledu. Your browser doesn't support HTML5, please allow scripts for better support.